Vamdrup Bibliotek er det lille lokalbibliotek med den store service. Vi er det kulturelle og lokale mødested i bymidten med mange arrangementer for store og små. Her er højt til loftet med plads til alle.
Vamdrup Bibliotek har til huse i bymidten en gammel historisk bygning. Den blev bygget som toldforvalterbolig i begyndelsen af 1900 tallet, da Vamdrup var grænseby. Senere blev der kommunekontor og rådhus i Jernbanegade 1, som idag rummer biblioteket.
Vi tilbyder et bredt udvalg af bøger, tidsskrifter, elektroniske medier, musik, sprog- og sansestimulerende spil og legetøj. Her er også mulighed for at lytte til den nyeste musik i lytteposten. Her findes gratis adgang til internet og den lokale indgang til borgerservice.
Mange arrangementer udbydes i samarbejde med Børnekulturgruppen.
Åbent bibliotek i Vamdrup
Det betyder, at der er åbent for selvbetjening hele dagen på ugens fem hverdage og en stor del af weekenden. Man skanner sig ind med sit sygesikringskort.
Der er telefonlinje direkte til Kolding Bibliotek i en stor del af åbningstiden, hvis man har spørgsmål eller har brug for hjælp.
Læs mere om Åbne biblioteker i Kolding Kommune
Åbningstider og hjælp fra personalet
To eftermiddage om ugen er der personale på Vamdrup Bibliotek.
Åbent med personale:
Mandag 14.00-17.00
Torsdag 10.00-12.00 og 14.00-17.00
Åbent med selvbetjening:
Mandag-søndag kl. 7.00-22.00